2016 жылдың 29 қарашада әдебиет оқытушысы  И.В.Семенова 1 курс білім алушыларына «Жыл мезгілдері» поэтикалық шеберлігі жөніндегі щараны  өткізді.

Іс-шара барысында келесі мақсаттар іске асырылды: өлең құрылысының теориясы  туралы, полэтикалық шеберлігі,мәнерлігінің мәні туралы түсінігін тереңдету; өлеңді мәнерлеп жатқа айту, өлеңді шығару шеберлігін дамыту,  зияткерлік және шығармашылық қабілеттерін дамыту, білім алушылардың әдебиетке деген таңымдық қызығушылығын дамыту; Отанға және халыққа деген сүйіспеншілігін тәрбиелеуге ықпал ету.

Сабақтан тыс сабақ түрі: зияткерлік ойыны. Нысаны: командалық.

Қатысушылар: әдебиет пәнінің оқытушысы – жүргізуші,  қазылар алқасы, үш команда (6 адамнан), жанкүйерлер.

Ұлы мемлекеттік мерекесі қарсаңында– мерейтой: Қазақстан Тәуелсіздігінің 25-жылдығы -  біздің сүйікті елімізге арналған жүректер поэзиясы.  Туған жерге, Отанға деген махаббат лирикасы табиғат тақырыбымен тығыз байланыста болды. Мына мақал-мәтелде айтылғандай:: «Табиғатты сүю – отанды сүю». Бұл сүйюді ұлы сөз шеберлері үйретеді – жазушылар мен ақындар.  Отан лирикасы, оны сезінуге және түсінуге үйренеді – өлең шығарудың қыр-сырын үйреніп жатқан әр қатысушының міндеті.

Зияткерлік ойынның алдында командалар  алдын-ала тапсырмаларды алды: команда атауын, ұранын, сыртқы түрін ойластыру, классикалық лирика және өзі шығарған  өлеңдерінің мәнерлер жатқа айтуын дайындау , өз мамандықтарына одаларды шығару. Командалар: «Шабыт» -СКД-17 тобы, «Қиял» - СП-11 тобы, «Патриоттар» - СКД-18 тобы өз ассоциацияларын келтірді,  мәнерлілік құралын және ұйқас түрлерін анықтады, ұйқасты сомдаған, строфаны қалпына келтірді, «Буриме» байқауына төрт жол өлеңін шығарған. Ипсепов композиторының    сочинили праздничные синквейны, посвященные Дню Независимости Казахстана.

Поэзия повсюду – в смычке скрипача, на кончике кисти художника, в объективе фоторепортера, в изваянии скульптора, в пшеничных колосьях, которые вырастил хлебороб, в фантазии повара, создающего свои кулинарные шедевры. Учащиеся колледжа – будущие кондитеры и повара – в профессиональном конкурсе убедились в том, что им  не обойтись без поэзии и рассказали о своих профессиях   в стихах собственного сочинения.

Ребята приготовили красочные, интересные презентации и нарисовали поздравительные открытки. Звучала песня «Моя Родина»  на слова Кайрата Сапарбаева.  Погружение в лирику о Родине  происходило в атмосфере одухотворения и эмоционального отклика.

На занятии использовались  элементы игровой, проблемной  технологий, а также  технологии развивающего обучения. Команды  показали свои знания, проявили творческие способности, а капитаны  доказали свое лидерство.  Активное участие в интеллектуальной игре приняли болельщики. Называя пословицы о Родине, правильно  отвечая на заданные вопросы,  они принесли дополнительные баллы своим командам.

На протяжении  работы в поэтической мастерской ребята были  охвачены  духом  соревнования. По результатам конкурса лучшей оказалась команда «Вдохновение» - группа СКД-17, капитан команды Судак Алена.

Семенова И.В.,

преподаватель литературы.